Nichicon QYS1H152KTP
QYS1H152KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYS1H152KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 10% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYS1H152KTP.pdf
Availability of QYS1H152KTP
QUANTITY
QYS1H152KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYS1H152KTP
Internal Part NumberEIS-QYS1H152KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYS
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.118" W (5.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYS1H152KTP
Related LinksQYS1H, QYS1H152KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYS1H152KTP Details Description
Related parts for QYS1H152KTP
SCR DBL HISCR 600V 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V IN ADJ OUT 5A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12PS GOLD WW R/A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
TRANS PNP 250V 17A TO264 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 68POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MCU 32BIT 2048KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf