Nichicon QYX1H102JTP
QYX1H102JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H102JTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H102JTP.pdf
Availability of QYX1H102JTP
QUANTITY
QYX1H102JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H102JTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H102JTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H102JTP
Related LinksQYX1H, QYX1H102JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H102JTP Details Description
Related parts for QYX1H102JTP
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 3-28DC 90DB FLANGE 2.9KHZ datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 380MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf