Nichicon QYX1H122KTP
QYX1H122KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H122KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200PF 10% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H122KTP.pdf
Availability of QYX1H122KTP
QUANTITY
QYX1H122KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H122KTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H122KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H122KTP
Related LinksQYX1H, QYX1H122KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H122KTP Details Description
Related parts for QYX1H122KTP
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
KWIK STRAP BLACK 3/4" X 5YARDS datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 4DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 10POS datasheet.pdf
SW WHEEL PLUNG SPDT SCREW 125V datasheet.pdf