Vishay/Dale CMF553K4000FHR6
CMF553K4000FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K4000FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K4000FHR6.pdf
Availability of CMF553K4000FHR6
QUANTITY
CMF553K4000FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K4000FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K4000FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K4000FHR6
Related LinksCMF553K, CMF553K4000FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K4000FHR6 Details Description
Related parts for CMF553K4000FHR6
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLK 11POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf