Vishay/Dale CMF65453R00DHR6
CMF65453R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65453R00DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65453R00DHR6.pdf
Availability of CMF65453R00DHR6
QUANTITY
CMF65453R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65453R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF65453R00DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65453R00DHR6
Related LinksCMF6545, CMF65453R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65453R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF65453R00DHR6
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT223-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 10' REVERSED datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf