Nichicon QYX1H123KTP
QYX1H123KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H123KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 50VDC RAD
Datasheet Download
QYX1H123KTP.pdf
Availability of QYX1H123KTP
QUANTITY
QYX1H123KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H123KTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H123KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)