TE Connectivity AMP Connectors RMW-16/5-1200/ADH-0
RMW-16/5-1200/ADH-0 picture photo
Mfg. Part Number
RMW-16/5-1200/ADH-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
RMW-16/5-1200/ADH-0.pdf
Availability of RMW-16/5-1200/ADH-0
QUANTITY
RMW-16/5-1200/ADH-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMW-16/5-1200/ADH-0
Internal Part NumberEIS-RMW-16/5-1200/ADH-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRMW Series Tubing
Standard Package150
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesRMW
TypeTubing, Semi-Flexible
Shrinkage Ratio3 to 1
Length3.94' (1.20m)
Inner Diameter - Supplied0.630" (16.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.195" (5.0mm)
Recovered Wall Thickness0.067" (1.70mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined, Fluid Resistant, UV Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMW-16/5-1200/ADH-0
Related LinksRMW-16/5-, RMW-16/5-1200/ADH-0 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RMW-16/5-1200/ADH-0 Details Description
Related parts for RMW-16/5-1200/ADH-0
DIODE GEN PURP 50V 1A MELF datasheet.pdf
KIT HDW VT MT SL/J-HOOK datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 100KSPS 44-PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 56-VQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 120 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf