Susumu RG2012N-4020-W-T5
RG2012N-4020-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-4020-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-4020-W-T5.pdf
Availability of RG2012N-4020-W-T5
QUANTITY
RG2012N-4020-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-4020-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-4020-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-4020-W-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-4020-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-4020-W-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-4020-W-T5
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN RECEPT 62POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.69K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW DIFF RA datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 29.97K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
HU STRND 18AWG GRN/YELL 5000' datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf