Nichicon QYX1H153KTP
QYX1H153KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H153KTP
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 50VDC RAD
Datasheet Download
QYX1H153KTP.pdf
Availability of QYX1H153KTP
QUANTITY
QYX1H153KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H153KTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H153KTP
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H153KTP
Related LinksQYX1H, QYX1H153KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H153KTP Details Description
Related parts for QYX1H153KTP
MOSFET N-CH 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf