Nichicon QYX1H472JTP
QYX1H472JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H472JTP
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H472JTP.pdf
Availability of QYX1H472JTP
QUANTITY
QYX1H472JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H472JTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H472JTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" L x 0.118" W (6.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H472JTP
Related LinksQYX1H, QYX1H472JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H472JTP Details Description
Related parts for QYX1H472JTP
Connector Header 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 7.5A 3.3V TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 20A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf