Nichicon QYX2A224JTP
QYX2A224JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX2A224JTP
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX2A224JTP.pdf
Availability of QYX2A224JTP
QUANTITY
QYX2A224JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX2A224JTP
Internal Part NumberEIS-QYX2A224JTP
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" L x 0.276" W (14.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX2A224JTP
Related LinksQYX2A, QYX2A224JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX2A224JTP Details Description
Related parts for QYX2A224JTP
RELAY SSR SPST 5-24V PCB datasheet.pdf
KIT TEST PROD R/A MINI BANANA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR DAC8164 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638235800 datasheet.pdf
RES SMD 2.7KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 BLK/W datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf