Nichicon QYX2A224KTP
QYX2A224KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX2A224KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
QYX2A224KTP.pdf
Availability of QYX2A224KTP
QUANTITY
QYX2A224KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX2A224KTP
Internal Part NumberEIS-QYX2A224KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesYX
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" L x 0.276" W (14.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX2A224KTP
Related LinksQYX2A, QYX2A224KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX2A224KTP Details Description
Related parts for QYX2A224KTP
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE AUDIO 3POS SLV datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf