Recom Power R-78B1.8-1.0
R-78B1.8-1.0 picture photo
Mfg. Part Number
R-78B1.8-1.0
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1A 1.8V OUT SIP VERT
Datasheet Download
R-78B1.8-1.0.pdf
Availability of R-78B1.8-1.0
QUANTITY
R-78B1.8-1.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78B1.8-1.0
Internal Part NumberEIS-R-78B1.8-1.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Power R-78
Video FileRECOM R-78 Series
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78B-1.0
PackagingTube
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)26V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1.8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78B1.8-1.0
Related LinksR-78B1, R-78B1.8-1.0 Datasheet, Recom Power Distributor
R-78B1.8-1.0 Details Description
Related parts for R-78B1.8-1.0
POT 5K OHM 2W CARBON R-LOG datasheet.pdf
IC REG LDO 4.9V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 OPEN SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
SPROCKET datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf