Recom Power R-78B3.3-1.0
R-78B3.3-1.0 picture photo
Mfg. Part Number
R-78B3.3-1.0
Brief Description
CONV DC/DC 1A 3.3V OUT SIP VERT
Datasheet Download
R-78B3.3-1.0.pdf
Availability of R-78B3.3-1.0
QUANTITY
R-78B3.3-1.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78B3.3-1.0
Internal Part NumberEIS-R-78B3.3-1.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78B-1.0
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max3.3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78B3.3-1.0
Related LinksR-78B3, R-78B3.3-1.0 Datasheet, Recom Power Distributor
R-78B3.3-1.0 Details Description
Related parts for R-78B3.3-1.0
RES 287 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU G/Y 5MM datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 5W SMBG datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf