Recom Power R-78T12-1.0/AL-R
R-78T12-1.0/AL-R picture photo
Mfg. Part Number
R-78T12-1.0/AL-R
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 12W
Datasheet Download
R-78T12-1.0/AL-R.pdf
Availability of R-78T12-1.0/AL-R
QUANTITY
R-78T12-1.0/AL-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R-78T12-1.0/AL-R
Internal Part NumberEIS-R-78T12-1.0/AL-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileRECOM R-78 Series
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesINNOLINE R-78T-1.0
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)15V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation-
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-SMD Module (3 Leads)
Size / Dimension0.98" L x 0.91" W x 0.39" H (25.0mm x 23.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R-78T12-1.0/AL-R
Related LinksR-78T12-, R-78T12-1.0/AL-R Datasheet, Recom Power Distributor
R-78T12-1.0/AL-R Details Description
Related parts for R-78T12-1.0/AL-R
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO221AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf