Recom Power R0.25D-053.3-R
R0.25D-053.3-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-053.3-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R0.25D-053.3-R.pdf
Availability of R0.25D-053.3-R
QUANTITY
R0.25D-053.3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-053.3-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-053.3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38mA, 38mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-053.3-R
Related LinksR0.25D-, R0.25D-053.3-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-053.3-R Details Description
Related parts for R0.25D-053.3-R
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
PHOTOTRNS PLSTIC SILCN NPN T13/4 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 96MA 20 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SEMICONDUCTOR FUSE 50A 600 VAC datasheet.pdf