Recom Power R0.25D-1209/P-R
R0.25D-1209/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1209/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT
Datasheet Download
R0.25D-1209/P-R.pdf
Availability of R0.25D-1209/P-R
QUANTITY
R0.25D-1209/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1209/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1209/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1209/P-R
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1209/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1209/P-R Details Description
Related parts for R0.25D-1209/P-R
RES 3.9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V datasheet.pdf
IC STEREO EQUALIZER CIRC 32SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 109K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 5WAY datasheet.pdf
MC6 24VDC RLY OSSD SFTY CONT W/6 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS INLINE PIN datasheet.pdf