Recom Power R0.25D-1212/HP
R0.25D-1212/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1212/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1212/HP.pdf
Availability of R0.25D-1212/HP
QUANTITY
R0.25D-1212/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1212/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1212/HP
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1212/HP
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1212/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1212/HP Details Description
Related parts for R0.25D-1212/HP
JUMPER-H1502TR/A2015R/H1500TR 2" datasheet.pdf
RND STANDOFF 8-32 CERAMIC 1-1/2" datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP11T datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 4.25" datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf