Vishay/Dale RN55E6810BB14
RN55E6810BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6810BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6810BB14.pdf
Availability of RN55E6810BB14
QUANTITY
RN55E6810BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6810BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E6810BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6810BB14
Related LinksRN55E6, RN55E6810BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6810BB14 Details Description
Related parts for RN55E6810BB14
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A 5DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
TACHOMETER LCD 6 CHAR 100-240V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W datasheet.pdf
M803 10C 10#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 PIN PLUG datasheet.pdf
12-Bit, 170 MSPS 3.3V A/D Converter IC datasheet.pdf