Vishay/Dale CMF556K0400DHR6
CMF556K0400DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF556K0400DHR6
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF556K0400DHR6.pdf
Availability of CMF556K0400DHR6
QUANTITY
CMF556K0400DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF556K0400DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF556K0400DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF556K0400DHR6
Related LinksCMF556K, CMF556K0400DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF556K0400DHR6 Details Description
Related parts for CMF556K0400DHR6
RELAY OPTO AC/DC 600V 40MA 6-SOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS HOUSING 2MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 12V OUT SIP4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
PANEL SIDE 5.5X5.62" GREY 1/PR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 125 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf