Recom Power R0.25D-1224/HP
R0.25D-1224/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1224/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D-1224/HP.pdf
Availability of R0.25D-1224/HP
QUANTITY
R0.25D-1224/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1224/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1224/HP
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1224/HP
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1224/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1224/HP Details Description
Related parts for R0.25D-1224/HP
CBS "U" STYLE FLEX 7/8" datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14MHZ 16SO datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
3-POLE 175A IEC UL DIST BLOCK datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 3.5MM datasheet.pdf