Vishay/Dale M55342K08B200ARWS
M55342K08B200ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K08B200ARWS
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342K08B200ARWS.pdf
Availability of M55342K08B200ARWS
QUANTITY
M55342K08B200ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K08B200ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K08B200ARWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K08B200ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K08B200ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K08B200ARWS Details Description
Related parts for M55342K08B200ARWS
FIXED IND 3.3MH 80MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf