Hirose Electric Co Ltd RP13A-12PO-20SC(71)
RP13A-12PO-20SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
RP13A-12PO-20SC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 20POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
RP13A-12PO-20SC(71).pdf
Availability of RP13A-12PO-20SC(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP13A-12PO-20SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RP13A-12PO-20SC(71)
Internal Part NumberEIS-RP13A-12PO-20SC(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP13A
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions20
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP13A-12PO-20SC(71)
Related LinksRP13A-12P, RP13A-12PO-20SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP13A-12PO-20SC(71) Details Description
Related parts for RP13A-12PO-20SC(71)
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 800MA 83 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3A 15W 6DIP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
WHITE SHRINKTRAK .375" 500/BX datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC AMP OPTICAL POST MMIC PECL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
2.2UF 450V 10X16 85C RAD datasheet.pdf
50A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf