Recom Power R0.25D-1505/H-R
R0.25D-1505/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-1505/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5V OUT
Datasheet Download
R0.25D-1505/H-R.pdf
Availability of R0.25D-1505/H-R
QUANTITY
R0.25D-1505/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-1505/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-1505/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-1505/H-R
Related LinksR0.25D-, R0.25D-1505/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-1505/H-R Details Description
Related parts for R0.25D-1505/H-R
TVS DIODE 25.6VWM 53.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP 32LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 240VAC datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XBD RD/ORN 618LM 73.9LM SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 270MA 850 MOHM TH datasheet.pdf