Recom Power R0.25D-2415/P-R
R0.25D-2415/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-2415/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D-2415/P-R.pdf
Availability of R0.25D-2415/P-R
QUANTITY
R0.25D-2415/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-2415/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-2415/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-2415/P-R
Related LinksR0.25D-, R0.25D-2415/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-2415/P-R Details Description
Related parts for R0.25D-2415/P-R
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3A 100 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.41A SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 5POS 1.83M 18AWG datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf