Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE1K50
RNCF0603BTE1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE1K50
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE1K50.pdf
Availability of RNCF0603BTE1K50
QUANTITY
RNCF0603BTE1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE1K50
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE1K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE1K50
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE1K50 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE1K50
SSD 72GB 2.5" UATA datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR16S/AE16G/CDR16S datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER VH TOP 2POS 3.96MM G datasheet.pdf
CONN PLUG 11 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-200 PSI datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 5.1X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 192POS GOLD datasheet.pdf