Recom Power R0.25D-3.305/P-R
R0.25D-3.305/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-3.305/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-5VOUT
Datasheet Download
R0.25D-3.305/P-R.pdf
Availability of R0.25D-3.305/P-R
QUANTITY
R0.25D-3.305/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-3.305/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-3.305/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-3.305/P-R
Related LinksR0.25D-3, R0.25D-3.305/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-3.305/P-R Details Description
Related parts for R0.25D-3.305/P-R
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RF FRONT END 915MHZ 28MCM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" .50MM 6POS datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 85A LFPAK datasheet.pdf