Recom Power R0.25D-3.315/P-R
R0.25D-3.315/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-3.315/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D-3.315/P-R.pdf
Availability of R0.25D-3.315/P-R
QUANTITY
R0.25D-3.315/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-3.315/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-3.315/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-3.315/P-R
Related LinksR0.25D-3, R0.25D-3.315/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-3.315/P-R Details Description
Related parts for R0.25D-3.315/P-R
FIXED IND 10UH 1.5A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 43UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VIN 12VOUT 2W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf