Recom Power R0.25D10-0505/P
R0.25D10-0505/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0505/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-5V OUT
Datasheet Download
R0.25D10-0505/P.pdf
Availability of R0.25D10-0505/P
QUANTITY
R0.25D10-0505/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0505/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0505/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0505/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-0505/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0505/P Details Description
Related parts for R0.25D10-0505/P
IC BATT CHARGER CTRLR 4A 20SSOP datasheet.pdf
ADAPTER USB INTERFACE EVM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20WLCSP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 4A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf