Recom Power R0.25D10-0509/P-R
R0.25D10-0509/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0509/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-9V OUT
Datasheet Download
R0.25D10-0509/P-R.pdf
Availability of R0.25D10-0509/P-R
QUANTITY
R0.25D10-0509/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0509/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0509/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0509/P-R
Related LinksR0.25D10, R0.25D10-0509/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0509/P-R Details Description
Related parts for R0.25D10-0509/P-R
CONN ADAPT BNC PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 10MSPS 44-MQFP TR datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 80V 250A CHASS datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 460-480MHZ 1/4W datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T/DP5T datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf