Recom Power R0.25D10-0512/P-R
R0.25D10-0512/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0512/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-0512/P-R.pdf
Availability of R0.25D10-0512/P-R
QUANTITY
R0.25D10-0512/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0512/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0512/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0512/P-R
Related LinksR0.25D10, R0.25D10-0512/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0512/P-R Details Description
Related parts for R0.25D10-0512/P-R
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 6SMD GW datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 120MA 15 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KIT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf