Recom Power R0.25D10-0512-R
R0.25D10-0512-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-0512-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-0512-R.pdf
Availability of R0.25D10-0512-R
QUANTITY
R0.25D10-0512-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-0512-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-0512-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-0512-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-0512-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-0512-R Details Description
Related parts for R0.25D10-0512-R
MOSFET N-CH 400V 4.5A IPAK datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT FBDIMM datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC PD SW CURR LIMIT SOT26 datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS DCM/QR 8SOIC datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf