Sumida Corporation CDMC6D28NP-2R2MC
CDMC6D28NP-2R2MC picture photo
Mfg. Part Number
CDMC6D28NP-2R2MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 6A 19.3 MOHM SMD
Datasheet Download
CDMC6D28NP-2R2MC.pdf
Availability of CDMC6D28NP-2R2MC
QUANTITY
CDMC6D28NP-2R2MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDMC6D28NP-2R2MC
Internal Part NumberEIS-CDMC6D28NP-2R2MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Featured ProductSMD Power Inductor CDMC6D28
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDMC6D28
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.285" L x 0.256" W (7.25mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDMC6D28NP-2R2MC
Related LinksCDMC6D28, CDMC6D28NP-2R2MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDMC6D28NP-2R2MC Details Description
Related parts for CDMC6D28NP-2R2MC
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 10NS 208RQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 50MHZ 8SO datasheet.pdf