Vishay/Dale TNPW1206240RBETA
TNPW1206240RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206240RBETA
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206240RBETA.pdf
Availability of TNPW1206240RBETA
QUANTITY
TNPW1206240RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206240RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206240RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206240RBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206240RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206240RBETA Details Description
Related parts for TNPW1206240RBETA
CAP ALUM 22UF 20% 200V AXIAL datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
ASIC FOR LQ030B7DD01 TFT DISPLAY datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.8A 8MSOP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP 9F 20% 3V THROUGH HOLE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf