Sullins Connector Solutions ASC40DRTS
ASC40DRTS picture photo
Mfg. Part Number
ASC40DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ASC40DRTS.pdf
Availability of ASC40DRTS
QUANTITY
ASC40DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC40DRTS
Internal Part NumberEIS-ASC40DRTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC40DRTS
Related LinksASC4, ASC40DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC40DRTS Details Description
Related parts for ASC40DRTS
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3PF 500V 1111 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-LINE 3 WIRE 84" datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DSUB SLIDE LOCK datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 10V X5R 0508 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100 L.104 datasheet.pdf