Recom Power R0.25D10-1215/P-R
R0.25D10-1215/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1215/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1215/P-R.pdf
Availability of R0.25D10-1215/P-R
QUANTITY
R0.25D10-1215/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1215/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1215/P-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1215/P-R
Related LinksR0.25D10, R0.25D10-1215/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1215/P-R Details Description
Related parts for R0.25D10-1215/P-R
KIT EVALUATION BOARD FOR WMS720X datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ0 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 24.13MM datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BCK BST 3.3V 1.2A 20WLCSP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf