Recom Power R0.25D10-1215/P
R0.25D10-1215/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1215/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1215/P.pdf
Availability of R0.25D10-1215/P
QUANTITY
R0.25D10-1215/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1215/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1215/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1215/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-1215/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1215/P Details Description
Related parts for R0.25D10-1215/P
MODULE TXRX TRUE RF 433MHZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11.8A SOT96 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFF DIFF 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/ORG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PAC-CMLX-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf