SiTIME SIT9001AC-3-33E2
SIT9001AC-3-33E2 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-3-33E2
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V
Datasheet Download
SIT9001AC-3-33E2.pdf
Availability of SIT9001AC-3-33E2
QUANTITY
SIT9001AC-3-33E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-3-33E2
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-3-33E2
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.50%, Center Spread
Current - Supply (Max)34mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-3-33E2
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-3-33E2 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-3-33E2 Details Description
Related parts for SIT9001AC-3-33E2
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
USB AUDIO CONTROLLER DEV KIT datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SHEET COP FOIL 12.7X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 34 POS datasheet.pdf
RES 2.25K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf