Recom Power R0.25D10-1224-R
R0.25D10-1224-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1224-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1224-R.pdf
Availability of R0.25D10-1224-R
QUANTITY
R0.25D10-1224-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1224-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1224-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1224-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-1224-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1224-R Details Description
Related parts for R0.25D10-1224-R
DIODE GEN PURP 1KV 20A TO220AC datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 105MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
ATTENUATOR 6 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf
IC MCU 512KBIT 2MB FLASH datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf