Recom Power R0.25D10-1505
R0.25D10-1505 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1505
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1505.pdf
Availability of R0.25D10-1505
QUANTITY
R0.25D10-1505 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1505
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1505
Related LinksR0.25D, R0.25D10-1505 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1505 Details Description
Related parts for R0.25D10-1505
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
TPLI 2120 A1 8" X 8" datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf