Recom Power R0.25D10-1512-R
R0.25D10-1512-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1512-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1512-R.pdf
Availability of R0.25D10-1512-R
QUANTITY
R0.25D10-1512-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1512-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1512-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1512-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-1512-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1512-R Details Description
Related parts for R0.25D10-1512-R
CAP ALUM 15UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 200V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF ORANGE RA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CABLE DUCE COVER HINGED SNAP-ON datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf