Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DKC274R
RNCF0805DKC274R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DKC274R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DKC274R.pdf
Availability of RNCF0805DKC274R
QUANTITY
RNCF0805DKC274R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DKC274R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DKC274R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DKC274R
Related LinksRNCF080, RNCF0805DKC274R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DKC274R Details Description
Related parts for RNCF0805DKC274R
CONN HEADER 2POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
HEADER 33POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 28SSOP datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 942K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK .188 FASTON PANE datasheet.pdf