Recom Power R0.25D10-1515/P
R0.25D10-1515/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D10-1515/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D10-1515/P.pdf
Availability of R0.25D10-1515/P
QUANTITY
R0.25D10-1515/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D10-1515/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D10-1515/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D10-1515/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D10-1515/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D10-1515/P Details Description
Related parts for R0.25D10-1515/P
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 30PSIA 1/4NPT RIBN W/CONN datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG59 20AWG 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf