Recom Power R0.25D12-0515/P
R0.25D12-0515/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-0515/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-0515/P.pdf
Availability of R0.25D12-0515/P
QUANTITY
R0.25D12-0515/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-0515/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-0515/P
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-0515/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D12-0515/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-0515/P Details Description
Related parts for R0.25D12-0515/P
IC REG LDO ADJ 3A TO220AB datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 2CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC CTRL HIGH SIDE AUTO 10MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 600MM 12-24V datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V DIP datasheet.pdf