Recom Power R0.25D12-0524/P-R
R0.25D12-0524/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-0524/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-0524/P-R.pdf
Availability of R0.25D12-0524/P-R
QUANTITY
R0.25D12-0524/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-0524/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-0524/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-0524/P-R
Related LinksR0.25D12, R0.25D12-0524/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-0524/P-R Details Description
Related parts for R0.25D12-0524/P-R
RES SMD 9.31KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE URTHANE FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf