Recom Power R0.25D12-1205/P
R0.25D12-1205/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1205/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT
Datasheet Download
R0.25D12-1205/P.pdf
Availability of R0.25D12-1205/P
QUANTITY
R0.25D12-1205/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1205/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1205/P
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1205/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D12-1205/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1205/P Details Description
Related parts for R0.25D12-1205/P
CONN SPRING CONT 14 POS .217 SMD datasheet.pdf
IC VGA SINGLE W/PREAMP 20-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RECEPT VER GOLD 164POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf