Recom Power R0.25D12-1215/HP
R0.25D12-1215/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1215/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-1215/HP.pdf
Availability of R0.25D12-1215/HP
QUANTITY
R0.25D12-1215/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1215/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1215/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1215/HP
Related LinksR0.25D12, R0.25D12-1215/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1215/HP Details Description
Related parts for R0.25D12-1215/HP
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CTLR POS HOTSWAP LATCH 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO TNC PLUG datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG8X 12' SLDR N datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSC VCXO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:15 1GHZ datasheet.pdf