Recom Power R0.25D12-1224/P
R0.25D12-1224/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1224/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-1224/P.pdf
Availability of R0.25D12-1224/P
QUANTITY
R0.25D12-1224/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1224/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1224/P
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1224/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D12-1224/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1224/P Details Description
Related parts for R0.25D12-1224/P
CONN RECEPT 40POS DUAL .8MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT SUR 15POS .8MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf