Recom Power R0.25D12-1505/HP
R0.25D12-1505/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1505/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-1505/HP.pdf
Availability of R0.25D12-1505/HP
QUANTITY
R0.25D12-1505/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1505/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1505/HP
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1505/HP
Related LinksR0.25D12, R0.25D12-1505/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1505/HP Details Description
Related parts for R0.25D12-1505/HP
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL R datasheet.pdf
CABLE USB A TO MICRO-B 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 90A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf