Recom Power R0.25D12-1509/P
R0.25D12-1509/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1509/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-1509/P.pdf
Availability of R0.25D12-1509/P
QUANTITY
R0.25D12-1509/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1509/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1509/P
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14mA, 14mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1509/P
Related LinksR0.25D1, R0.25D12-1509/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1509/P Details Description
Related parts for R0.25D12-1509/P
IC TXRX T1 1-CHIP 3.3V 100-BGA datasheet.pdf
CONN POWER HEADER 4ROW 8POS P-F datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
BOARD PWB ACCEL 3-AXIS SPI/I2C datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC SMB datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG YLW CC 0.56" datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX25412060 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf